Öğrenci-Aile Koçluğu

Ortalama bir eğitim süreci öğrencinin 16-17 yılını kapsamaktadır. Derslerin içerdiği bilim ve teorilerle geçen bu yıllarda eğitim kuruluşları öğrenmeyi öğretmemekte, sadece öğrenim vermektedir. Zihin nasıl çalışır, dışarıdaki bilgiler hafızamıza nasıl yerleşir, nasıl odaklanırız, en etkin okuma nasıl olmalıdır ve benzeri önemli noktalardan yoksun bir teknikle öğrencilik süreci tamamlanmaktadır.

Günümüzde eğitim alanındaki gelişmeler, bireylerin neler yapabildiğinden çok, neler yapabileceğine odaklanılması gerektiğini göstermektedir. Öğrenci koçluğu bu aşamada kullanılan teknik ve yöntemlerle öğrenciye destek olur. Öğrenci, öğrenci koçuyla birlikte okul yaşamı ve hayatının diğer alanlarının düzenlenmesinde bakış açıları geliştirirken bulunduğu noktadan hedeflediği noktaya sistematik şekilde ilerler.

Öğrenci koçu öğrenciye yapması ve yapmaması gerekenleri söylemek yerine öğrencinin yapması ve yapmaması gerekenlere kendisinin karar vermesini ve çözümleri kendisinin üretmesini sağlar. Ayrıca öğrenme olgusunun nasıl öğrenileceği detaylı uygulamalarla öğrenciye aktarılmaktadır.

Öğrenci koçluğu öğrencilerin akademik hayatlarının yanı sıra sosyal hayatlarında da başarıya ulaşabilmeleri için duygusal ve zihinsel olarak: Öğrenme, hatırlama, soru çözme, dikkat, anlama, neden sonuç becerilerinin de potansiyellerini en üst seviyede kullanmalarını sağlayan ve ebeveynlerle diresek temasıyla yürütülen bir süreçtir.

Öğrenci koçu ile öğrenci süreç boyunca işbirliği ve uyum içerisinde olmaktadırlar. Öğrencinin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda nihai hedef oluşturulur ve nihai hedefe ulaşma yolculuğunda süreç hedefleri belirlenir. Öğrenci koçu; öğrencinin kendi hedeflediği noktaya odaklanmasını sağlar. Kendi doğrularını bulması için destek olur ve mevcut iç kaynaklarını keşfetmesini sağlar. Öğrenci, koçunun yaptığı testler sayesinde kendi öğrenme stilleri hakkında bilgi sahibi olur ve kaynaklarını planlamayı öğrenir. Güçlü yönlerinin farkına vararak iletişim becerilerini geliştirir. En önemlisi kendisinin farkına varır.

Sınavlara hazırlanma da öğrencinin sadece bilgi seviyesinin ilerlemesi başarı için yeterli değildir.  Çünkü; Sınav esnasında öğrenci stres, korku ve endişe duygularıyla var olan bilgisine ulaşamayabilir. Bu nedenle her öğrencinin sınava duygusal, zihinsel ve ruhsal açıdan da hazırlanması gerekmektedir. Öğrenci koçuyla birlikte  stres, korku, endişe gibi olumsuz duygulardan, yapamayacağım, başarısızım, yetersizim gibi olumsuz inanç sistemlerinden kurtularan öğrencinin, duygusal zekası yükselecek, var olan IQ’sunu en üst performansta kullanabilecektir. Öğrenci koçluğu çalışmalarında öğrencinin Duygusal Zekasını yükseltecek çalışmalar yapılmaktadır.

Motivasyonunuz mu düşük?

Yapamayacağınızdan mı korkuyorsunuz?

Sınav kaygınız mı var?

Kendinizden ve bilginizden mi şüpe duyuyorsunuz?

Toplumsal ve ailesel baskı mı hissediyorsunuz?

İradeniz mü güçsüz?

Potansiyelinizi fark etmenin, fark yaratmanın tam zamanı!